

Millainen mainonta sopii ostopolun eri vaiheisiin?
Mihin ihmeeseen tarvitaan brändimainontaa, kun se ei tuota suoria konversioita? Miksi et tekisi pelkästään tiukasti suoriin ostoihin tähtääviä mainoksia, kun ostoista ne eurot kuitenkin tulevat?
Google Analytics 4 (GA4) on täysin uusi Google Analytics -versio, joka hyödyntää Firebasea. GA4: n yleinen etu on, että se kuvaa Universal Analyticsiä paremmin verkkosivukävijöiden käyttäytymistä sekä nopeuttaa tietojen keräämistä ja tulkitsemista.
Google Analytics 4 -ominaisuudet tunnettiin beeta-ajanjaksonsa aikana nimellä ”Sovellus + verkko-omaisuudet” (App + Web properties). GA4 tulee tulevaisuudessa korvaamaan Universal Analyticsin.
Versio 4 tuo mukanaan paljon uusia päivityksiä. Kuitenkin GA4: n ja Google Analyticsin vanhojen versioiden välinen olennaisin ero on tapahtumapohjainen tietomalli. Se tarkoittaa sitä, että istuntoja ei mitata perinteisesti sivunäkymien avulla, vaan joustavalla tapahtumien, parametrien ja käyttäjän ominaisuuksien kokonaisuudella. Tapahtumapohjainen tietomalli ei ole uusi keksintö, sillä se on ollut Firebase Analyticsin ydin jo vuodesta 2014 lähtien. Se on testattu ja todistettu lähestymistapa, joka on ollut käytössä vuosia, mutta sitä on käytetty harvoin perinteisille verkkosivustoille. GA4 antaa jokaiselle mahdollisuuden hyödyntää tätä mittaustapaa.
Muutoksien myötä myös osa tuntemistamme mittareista muuttavat muotoaan. Uudella Google Analytics 4:llä on useita etuja niin analyytikoille, markkinoijille että kehittäjille.
Voit ottaa uuden Google Analytics 4:n käyttöösi Universal Google Analyticsin kautta “Järjestelmänvalvoja”-asetuksista. Näin voit aloittaa tiedonkeruun ja hyötyä uusimmista innovaatioista, kun ne tulevat saataville – samalla, kun nykyinen toteutus pysyy ennallaan.
Suosittelemme siis säilyttämään nykyisen Universal Google Anaytics -tilisi, sillä Google Analytics 4 on vielä beetavaiheessa. Päivitämme tätä kirjoitusta Google Analytics 4 kehityksen myötä.
Lue ohjeet käyttöönottoon täältä.
Tämän artikkelin tarkoituksena on jakaa tietoa ja auttaa analytiikan parissa tekevien henkilöiden siirtymää uuteen Google Analytics -versioon. Suosittelemme tarkistamaan kirjoituksen aika ajoin, niin näet uusimman sisällön.
Alina Venermo
Yrittäjä, CEO
alina.venermo@folcan.fi
+358 50 357 3684
Mihin ihmeeseen tarvitaan brändimainontaa, kun se ei tuota suoria konversioita? Miksi et tekisi pelkästään tiukasti suoriin ostoihin tähtääviä mainoksia, kun ostoista ne eurot kuitenkin tulevat?
Kolkuttaako verkkosivu-uudistus nurkan takana? Tässä blogissa kerromme, mitä sinun tulee ottaa huomioon, kun haluat uudistaa verkkosivustosi.
Tapahtumamarkkinointi on osa markkinointikokonaisuutta, mikä kattaa tuotteena olevan tapahtuman tai tuotteen ympärille rakennetun tapahtuman markkinoinnin. Tapahtumamarkkinointi tarjoaa kohdeyleisöilleen inspiroivaa, innostavaa ja relevanttia tietoa koko tapahtuman